Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Wto Cze 18, 2019 20:47 Zobacz posty bez odpowiedzi
Ruszt czy ściółka
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hodowca 2014

WysłanyWysłany: Sro Sty 30, 2019 17:29
PostTemat postu : Ruszt czy ściółka
Odpowiedz z cytatem

Witam, co jest lepsze na podłogę w golebmiku ogrodowym w którym znajdują się golebie lotowe, a hodowca nie może sobie pozwolić na codzienne sprzatanie? Ruszt, sciólka? Czy może coś innego i dlaczego? Zapraszam do dyskusji.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Sty 30, 2019 17:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem ruszt ,a pod nim ściółka to powinno stworzyć dobry klimat ptakom,z tym ze ruszt powinien znajdować się nieco wyżej tj ok.20 cm.nad ściółką.
tomi26

WysłanyWysłany: Sro Sty 30, 2019 18:19
PostTemat postu : Ruszt
Odpowiedz z cytatem

U mnie wygląda to w ten sposób, golebnik jest 70 cm nad ziemią w golebniku są ruszta zrobione z kontrłat, kal i inne nieczystości spadają na ziemię ,pod golebnikiem sprzątam dwa razy w sezonie plus dezynfekcja. Według mnie ruszta na podłodze czy sciulka to trochę mija się z celem ,przecież golebie cały czas mają kontakt z odchodami i różne badziewie się tam znajduje, ale każdy niech robi jak uważa...
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Sty 30, 2019 19:05
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Chodzi o to że ściółka absorbuje wilgoć i w kale nic groźnego się nie rozwinie.
Kał który spada na ziemię ma swoją wilgotność i środowisko do rozwoju grzybów i bakterii wszelkiego rodzaju .W następstwie wszystko to może przenieść się na gołębie .
tedy

WysłanyWysłany: Sro Sty 30, 2019 21:18
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jak jesteś w stanie utrzymać suchą i świeżą słomę to tylko ściółka, fakt że utrudnia to trochę obserwację ale mikroklimat i pozytywny wpływ na gołębie jest nieoceniony. Warunek oczywiście słoma kryształ.

pozdrawiam DL
tomi26

WysłanyWysłany: Czw Sty 31, 2019 5:52
PostTemat postu : ruszt
Odpowiedz z cytatem

Mam kumpla który któryś rok z kolej rozsypuje ściółke w gołębniku młodych,cały czas ma problemy z drogami oddechowymi.Gdy kiedyś u niego byłem a słońce świeciło fajnie w gołębnik ,kilka ptaków poderwało się i
wtedy dokładnie było w tym słońcu widać ile kurzu podnioslo sie do góry.Kol wiarus masz racje ,jeśli pod gołębnikiem będze wilgoć to różnego rodzaju bakterie przeniosą sie do gołębnika,dlatego u mnie pod gołębnikem rozsypane jest wapno no i suchy żółty piasek który wciąga wilgoć,...Najlepej jest w gołębnku meć podłogę i sprzątać co dzeń,ja nie mam na to czasu.Pozdrawam.
wiarus

WysłanyWysłany: Czw Sty 31, 2019 6:53
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Wszystko się zgadza lecz jeśli ściółka rozsypana będzie pod rusztem 20 cm wtedy kurz się nie podniesie .Wapno i piasek jest na dole natomiast kiedy zbierze się większa ilość kału wilgotność może się utrzymywać.Przy ściółce natomiast kał wysycha .Każdy jednak wybiera własną drogę .Pozdrawiam
PawełD

WysłanyWysłany: Czw Sty 31, 2019 21:27
PostTemat postu : Re: Ruszt
Odpowiedz z cytatem

tomi26 napisał:
U mnie wygląda to w ten sposób, golebnik jest 70 cm nad ziemią w golebniku są ruszta zrobione z kontrłat, kal i inne nieczystości spadają na ziemię ,pod golebnikiem sprzątam dwa razy w sezonie plus dezynfekcja. Według mnie ruszta na podłodze czy sciulka to trochę mija się z celem ,przecież golebie cały czas mają kontakt z odchodami i różne badziewie się tam znajduje, ale każdy niech robi jak uważa...
To jest dobre rozwiązanie, mam podobnie, lecz u mnie ruszt jest metalowy ocynk. a 50 cm pod rusztem jest szlichta betonowa, żeby nie podkopywały się krety. Boki całej dolnej część gołębnika zabezpieczone są siatką ocynkowaną o drobnym oczku zabezpieczającą przed gryzoniami. Wybieram odchody specjalną szuflą lub łopatą, wtedy kiedy uznam to za stosowne i nie dezynfekuję żadnym środkiem chemicznym, wystarczy po wyczyszczeniu posypać cienką warstwą wapna. W zimę boki te zabezpieczane są specjalnymi panelami, by wyeliminować ewentualne przeciągi.

WysłanyWysłany: Pią Lut 01, 2019 5:05
PostTemat postu : ruszt
Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o przeciąg to ja rozwązałem to w taki sposób,ruszta są tylko w przedziałach dla gołębi a korytarz jest z pełnej deski ,i to w 100 procentach eliminuje mi jakiekolwiek przeciągi a gołębnik ogrodzony jest siatką.W środku jest taka fajna wymiana powietrza że wcale nie czuć gołębi.
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: